از منسوجات تا آجر

دنیایی را تصور کنید که در آن منسوجات قدیمی به آجرهای محکم برای پروژه های ساختمانی تبدیل می شوند.

این دقیقاً همان چیزی است که دوستداران محیط زیست دوست دارند اتفاق بیافتد.

این فرآیند با خرد کردن منسوجات به الیاف با طول های مختلف 7 میلی متر، 20 میلی متر و 40 میلی متر و… آغاز می شود. این الیاف بر اساس نیازهای خاص هر پروژه با دقت انتخاب می شوند. نیازهای پوشش تزئینی، عایق صدا و…

مرحله بعدی ایجاد چسب 100٪ زیست محیطی است. این چسب با دست با الیاف مخلوط می شود تا اطمینان حاصل شود که هر آجر به دست آمده چگالی یکنواخت دارد. این مرحله برای اطمینان از استحکام و دوام آجرها مهم است.

هنگامی که مخلوط چسب و الیاف آماده شد، آن را به صورت دستی در دستگاه مخصوص قرار می دهیم. سپس این دستگاه مخلوط را به مدتی بنا به نیاز در داخل قالب فشرده می کند. پس از این، آجرها به مدت 10 تا 15 روز در هوای آزاد خشک می شوند. این فرآیند خشک کردن برای اطمینان از جامد بودن و آماده بودن آجرها و یونیت ها برای استفاده ضروری است.

پس از اتمام فرآیند خشک کردن، آجرها آماده استفاده برای ساخت و ساز هستند و مخصوصا در دکوراسیون داخلی مورد استفاده می‌تواند قرار گیرد.

مثلا، پوشش دیوار: به دنبال اضافه کردن رنگ منحصر به فرد به دیوارهای خانه و مغازه خود هستید؟ این محصولات نه تنها فضایی متفاوت در فضای داخلی شما ایجاد می کنند بلکه پتانسیل ضایعات نساجی را نیز برجسته می کنند.

از دیگر ایده ها، استفاده در محصولات مبلمان و طراحی می باشد؛ با استفاده از منسوجات بازیافتی، طیف وسیعی از محصولات طراحی را برای فضای داخلی ارائه می دهد. از لامپ گرفته تا میز، از صندلی گرفته تا اشیاء تزئینی.

همه ی انسان‌ها ماموریتی برای کاهش ضایعات و صرفه جویی در منابع با استفاده از زباله های نساجی برای ایجاد آجرهای سازگار با محیط زیست دارند.

ما باید راهکارهایی برای تبدیل شدن به یک جایگزین پایدار برای مصالح ساختمانی سنتی را به کار بگیریم و بتوانیم موجی در صنعت و تکنولوژی مدرن همراه با مواد بازیافتی ایجاد کنیم.

یکی از اهداف این مقاله استفاده از ضایعات نساجی، به حداقل رساندن مصرف انرژی، حفظ منابع، تولید یونیت ها با کارایی خاص و تولید آجر از زباله های نساجی می باشد.

دکتر فرناز نایب مراد//عضو تیم تحقیق و توسعه استارتاپ جامُش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *