کفش های دوستدار اقیانوس

کفش های دوستدار اقیانوس ها چه نوع کفش هایی هستند؟ شرکت آدیداس سالانه بیش از 40 میلیون جفت کفش تولید می کند. ساخت این تعداد کفش به منابع و مواد اولیه بسیاری نیاز دارد. اما استفاده مداوم از این منابع محیط زیست بهترین گزینه نمی باشد. به همین دلیل شرکت آدیداس تلاش می کند تا از منابع جایگزینی استفاده کند. متخصصین پیش بینی می کنند که در 30 سال آینده تعداد پلاستیک های موجود در اقیانوس ها بیشتر از تعداد ماهی ها شود. در یک تحقیقی تخمین زده شده که 90 درصد پرندگان دریایی به اشتباه بعضی از زباله های پلاستیکی را مصرف می کنند. همه این آلودگی های سواحل و اقیانوس ها برای حیوانات دریایی و انسان ها مضر هستند. شرکت آدیداس در سال های گذشته سعی می کند تا از ورود برخی از این زباله های پلاستیکی به اقیانوس ها جلوگیری کند.

تولید کفش های دوستدار اقیانوس

در سال 2015 شرکت آدیداس یک همکاری را با سازمان محافظت از اقیانوس ها به نامParley for the Oceansآغاز کرده است. هدف آنها از این همکاری  استفاده از زباله های اقیانوس ها برای ساخت لباس های ورزشی بود. شرکت آدیداس طی این همکاری توانسته به موفقیت های بزرگی هم دست پیدا کنند. بطوری که در سال 2019 شرکت آدیداس توانسته 11 میلیون جفت کفش از بازیافت پلاستیک های اقیانوس ها تولید کند که دو برابر تعدای بود که در سال 2018 تولید کرده بود. مدیران شرکت آدیداس اذعان می کنند که با این مشارکت توانسته اند از ورود 2810 تن زباله پلاستیکی به اقیانوس ها جلوگیری کنند.

فرآیند تولید از کنار اقیانوس ها آغاز می شود. سازمان محافظت از اقیانوس ها با مشارکت کنندگان این سازمان در مناطق مختلف مثل مالدیو، زباله ها را از سواحل اقیانوس ها جمع آوری می کنند. سپس این زباله ها پس از دسته بندی به بخش فرآوری شرکت آدیداس منتقل می شوند. در شرکت آدیداس بطری های پلاستیکی که حاوی پلی اتیلن تترافتالات یا PET را جدا می کند و سایر زباله ها مثل در بطری ها که مورد استفاده آدیداس نمی باشد به بخش بازیافت هر یک از زباله ها منتقل می شود.

در قسمت فرآوری کارخانه ضایعات خرد شده و پس از شستشو کامل، کاملا خشک می شوند. با این کار ضایعات پلاستیکی به تکه های کوچک تبدیل می شوند. این تیکه های پلاستیکی پس از حرارت دیدن خشک و خنک می شوند. سپس به گلوله های کوچک رزینی تبدیل می شوند. به طور معمول، پلی استر از نفت ساخته می شود. اما شرکت آدیداس با ذوب کردن این گلوله های کوچک رشته های پلاستیکی تولید می کند که از این رشته های حاصل از پلاستیک های اقیانوس ها برای بافتن استفاده می کند که خود نوعی از پلی استایرن هستند. آدیداس از این رشته ها برای ایجاد طرح روی کفش و لباس های ورزشی استفاده می کند.

دکتر فرناز نایب مراد//عضو تیم تحقیق و توسعه استارتاپ جامُش

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *