تبدیل زباله های نساجی به آجرهای سازگار با محیط زیست

جهان امروز در حال تغییر است و همینطور روش ها و موادی که ما امروزه برای حفاظت از محیط زیست بکار می بریم.

مصالح ساختمانی سنتی باعث مشکلات زیست محیطی و کمبود منابع شده اند، اما اکنون جایگزین های جدید و هیجان انگیزی در حال افزایش هستند.

یکی از این مواد نوآورانه آجری که از پارچه های باطله ساخته شده است و تأثیر مثبتی که بر صنعت ساخت و ساز می گذارد.

این ایده ابتدا توسط یک معمار جوان به نام Clarisse Merlet در سال 2019 ساخته شد. اما ایده این محصول انقلابی از زمانی که او هنوز دانشجو بود شروع شد. در سال 2017، کلاریس متوجه شد که صنعت ساخت و ساز به محیط زیست آسیب می رساند و انرژی زیادی مصرف می کند. او تصمیم گرفت راه‌های مختلف ساخت و ساز را بررسی کند و بر موادی مانند بطری‌های پلاستیکی، مقوا و لیوان‌های پلاستیکی تمرکز کند که اغلب دور ریخته می‌شوند اما می‌توان از آنها در ساخت‌وساز استفاده کرد. او در حین تحقیق متوجه شد که صنعت نساجی نیز زباله های زیادی تولید می کند. این امر او را به ایده استفاده از مواد نساجی در ساخت و ساز سوق داد، که با پنبه به دلیل ویژگی های عایق صوتی و حرارتی عالی آن شروع شد.

هدف اصلی نشان دادن اهمیت بازیافت زباله و به چالش کشیدن شرکت ها برای کاهش تولید زباله است. با برداشتن ضایعات نساجی از این مشاغل، محصولات طراحی جدیدی ایجاد می کند و آنها را پس می فرستد. این به شرکت‌ها کمک می‌کند تا میزان زباله‌هایی را که در سال تولید می‌کنند درک کنند و آنها را تشویق می‌کند تا تغییرات مثبتی در نحوه مدیریت زباله‌های خود ایجاد کنند.

به عبارت ساده، تولید نوعی آجر است که می تواند نه تنها به عنوان یونیت های مستقل و دیوارهای جداکننده بلکه به عنوان اجزای یکپارچه در محصولات مختلف مانند صندلی و میز استفاده شود. این آجرها از طریق یک فرآیند دقیق ساخته می شوند که با آوردن لباس های دور ریخته شده به یک استودیو پاریسی شروع می شود. لباس ها بر اساس رنگ دسته بندی می شوند و مشتری می تواند از طیف وسیعی از اندازه ها و رنگ ها برای پروژه خود انتخاب کند. این استودیو از روش‌های سنتی رنگرزی استفاده نمی‌کند، بلکه بر رنگ‌های طبیعی خود منسوجات تکیه می‌کند.

دکتر فرناز نایب مراد//عضو تیم تحقیق و توسعه استارتاپ جامُش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *