پارچه های دورریز و تولید کفپوش ها با کارایی خاص

لباس های دورریز به عنوان موادی برای تهیه کفپوشهای سالن ها، خانه و اماکن ورزشی و مواد ساختمانی با کارایی خاص مانند ضد اب ضد آتش و ضد خردگی و … استفاده می گردد. لباس های قدیمی و دورریز و بی مصرف را می توان به موادی مقاوم در برابر آب و آتش و گرما و سرما تبدیل کرد که با تبدیل لباسهای دور ریز بعد از جدا کردن اضافات از جمله رید و دکمه و غیره آنها را خرد می کنند تا در پروژه های ساختمانی به کار گرفته شوند. در اور فشرده سازی آنها را به پنل های ساخته شده از لباس های دور ریز با استحکام زیاد در برابر آب و آتش  و گرما و سرما مقاوم میسازند‌.

هر لباس بعد از خریداری و استفاده صحیح به طور متوسط پس از دو تا سه سال استفاده، دور انداخته یا بلااستفاده می شود. بنابراین با اجرای این طرح بازیافت در لباسها می توان از حجم چندین میلیون لباس دورریز در جهان کاست.

دانشگاهی در استرالیا این پروژه را تحت ازمایش انجام داده است؛ آنها پارچه ها با مواد تشکیل شده مختلف از جمله پنبه، پلی استر، نایلون و مواد دیگر را با یکدیگر ترکیب و خرد کردند و در مرحله بعد مواد شیمیایی که باعث پیوستگی انتها شود را به این پارچه ها اضافه کرده تا فیبرهای مختلف به یکدیگر بچسبند و سپس تحت فشار کمپرسور قرار گرفتند و در نهایت پنل هایی به وجود آمد که برای ساخت کف و دیوار خانه ها به کار می رود.

با توجه به ساخت این پنل ها می‌توان روی ساخت پنل هایی به عنوان عایق گرما و عایق هایی برای جلوگیری از انتقال سروصدا در داخل دیوارهای سالن ها و اماکن ورزشی و تفریحی استفاده و به این ترتیب در پایداری چرخه ی عمر پارچه های دورریز و بازیافت پارچه های دور ریز کمک کرد.

برای جمع آوری منسوجات به هر نفر دو کیسه سیاه و قهوه ایی داده می شود. کیسه سیاه برای جمع آوری تیکه های کوچک تر پارچه و کیسه قهوه ایی برای جمع آوری تیکه های بزرگتر پارچه تا به عنوان ماده اولیه مورد استفاده قرار گیرند. تقریبا هیچ پارچه ایی حتی تیکه های کوچک پارچه های مصنوعی دور ریخته نخواهد شد. شرکت ها یا افرادی که حاضر به همکاری با Fabscrab می شوند کیسه هایی دریافت می کنند تا پارچه های دورریز خود را در آن قرار داده و به شرکت بفرستند. بطور متوسط هر هفته حدود 6000 پوند منسوجات به شرکت منتقل می شود. که در محل انبار شرکت جمع آوری می گردد. سپس این منسوجات براساس نوع و رنگ دسته بندی می شوند. بعد از آن به بخش بازیافت منتقل شده و به اندازه های گرانولی خرد می شوند. با توجه به طراحی های مختلف ترکیب خاصی از این خرده های گرانولی در کنار هم قرار گرفته تا به یک طرح نهایی برسند. این طرح نهایی برای مقاصد مختلف از جمله ساخت کفپوش ها و نمدهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه براین منسوجات دریافتی از خانه دارها یا شرکت های مختلف قابلیت استفاده مجدد را دارند. به همین دلیل فروشگاهی زیرنظر Fabscrab راه اندازی شده تا البسه و پارچه های قابل استفاده در این فروشگاه ها به فروش برسد.

دکتر فرناز نایب مراد// عضو تیم تحقیق و توسعه استارتاپ جامُش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *