با کاشت درخت، بیشتر نفس می کشیم

کاشت درخت چقدر می ارزد؟

آلودگی آب و هوا، گرمایش زمین، جنگل زدایی، باران های اسیدی، از بین رفتن لایه اوزون و فرسایش خاک از عوامل تهدیدکننده محیط زیست است، وجود درختان در محیط اطراف ما می تواند در بهبود این مشکلات موثر باشد.

درختان بدلیل تولید اکسیژن، تخلیه کربن موجود در جو، حفاظت از خاک، شارژ آب های زیرزمینی و حفاظت از تنوع زیستی از موجودات ارزشمند جهان محسوب می‌شوند.

طبق اعلام کارشناسان، ارزش یک درخت 50 ساله به خاطر خدماتی که به اکوسیستم ارائه می دهد 200 هزار دلار است.

درخت، تصفیه کننده هوا

درختان با جذب نور خورشید و دی اکسید کربن و تولید اکسیژن در فرایند فتوسنتز، رشد می کنند که این فرآیند موجب تصفیه هوا می شود.

هر درخت سالانه به طور میانگین ۲ کیلوگرم اکسیژن تولید می کند و میزان اکسیژن آزاد شده به وسیله درختان پهن‌برگ در هر هکتار بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ کیلوگرم است که نیاز ۱۰ انسان را تامین می کند.

درختان بو‌ها و گاز‌های آلاینده مانند اکسید نیتروژن، آمونیاک، دی اکسید گوگرد و اوزون را به همراه هوا از طریق برگ‌های خود جذب کرده و درون برگ‌ها و پوست تنه خود ذخیره می‌کنند.

نجات از گرمایش زمین با کاشت درخت

دانشمندان می گویند برای مبارزه با گرمای زمین تنها کافی است هر فرد یک درخت بکارد. آنها جنگل زایی را به عنوان راهی آسان و موثر برای گرفتن گاز دی اکسید کربن و حفاظت از تنوع زیستی در زمین پیشنهاد می دهند، هوای یک منطقه درختکاری شده می‌تواند تا ۱۱ درجه سانتیگراد خنک‌تر از منطقه بی‌درخت اطراف آن باشد.

راهی برای جلوگیری از آلودگی آب

آلودگی آب یکی از خطرات مهم سلامت جهانیان است که درختان با کاستن قدرت بارش باران و تصفیه آب توسط ریشه های آن ها و همچنین کمک به کاهش روان‌آب‌ها و خطر سیل، این خطر را به حداقل می رسانند.

درخت، پناهگاه جانداران

زندگی بیش از هزاران نوع جاندار و جانور ریز و درشت شامل حشره، پرنده، پستاندار و جاندارانی که در محیط ریشه درخت زندگی می کنند به حیات درختان وابسته است. همچنین هر درخت می تواند خانه ای برای پرندگان و حیوانات بی پناه نیز باشد.

دنیای بدون درختان را تصور کنید، آیا می‌توان بدون وجود آن‌ها به زندگی ادامه داد؟

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *