نقش رسانه ها در رشد آگاهی زیست محیطی

رسانه شامل وسایل و کانال های ارتباطی مختلف از قبیل رادیو، تلویزیون، وبسایت ها، شبکه های اجتماعی، روزنامه های آنلاین و چاپی و… می شود که نقش مهم و تاثیرگذاری در شکل دهی افکار عمومی دارد. رسانه ها منبع اطلاعات هستند؛ رویدادها و اتفاقات روز را اطلاع رسانی کرده، صدای مردم می شوند و مسئولان را پاسخگو می دانند. همچنین رسانه ها توانایی ارتقاء سطح آگاهی جامعه در مورد مسائل اجتماعی و فرهنگی مختلف و ایجاد تغییرات اثربخش در این حوزه ها را نیز دارند.

امروزه مسائل و معضلات زیست محیطی بسیاری در جهان وجود دارد که برای بهبود این مسائل کمک متخصصان و دولت ها کافی نیست و توجه، مشارکت و همیاری جوامع آگاه را می طلبد.

آگاهی زیست محیطی به معنی آگاهی و درک در مورد محیط و عوامل طبیعی و تاثیر رفتارهای ما بر اکوسیستم زمین است؛ به گونه ای که موجب بروز رفتارهای سازگار با محیط زیست و تغییر انتخاب هایمان به نفع زمین می شود.

در زمینه حفاظت از محیط زیست رسانه ها از دو طریق نقش محوری ایفا می کنند. آن ها از یک جهت با انتقال مفاهیم، قوانین و انعکاس رویدادهای زیست محیطی بستری برای آموزش، تشویق، ارتقاء آگاهی و تقویت احساس مسئولیت در برابر محیط زیست فراهم می کنند؛ و از طرفی دیگر اخبار معضلات محیط زیستی موجود و دغدغه های مردم در مورد این مسائل را بازتاب می دهند و نهادهای مسئول را ملزم به پاسخگویی و حل و فصل این مسائل می نمایند.

رسانه ها ارتباط و دسترسی بالایی به عموم افراد جامعه دارند و می توانند از طریق اخبار، مقالات، تصاویر، ویدیو ها، مستندات و ویژه برنامه ها مردم را از بحران ها و تهدیدات زیست محیطی زمین آگاه کنند؛ چرا که برخی افراد از اثرات رفتارها و انتخاب های خود بر محیط زیست نا آگاه هستند و اطلاع رسانی خوب رسانه ها در مورد عواقب جبران ناپذیر این رفتارها می تواند موجب تقویت احساس مسئولیت نسبت به محیط زیست شود.

صحبت ها و نظرات متخصصان، فعالان و کنشگران محیط زیست در مورد معضلات زیست محیطی هر منطقه می تواند موجب ایجاد حرکت ها و اقدامات موثری برای حل آن معضل شود؛ رسانه ها و شبکه های اجتماعی بستر مناسبی برای انتشار و به اشتراک گذاری این سخنان و ایجاد نگرش های مثبت و حساس سازی جامعه برای ایجاد تغییر محسوب می شوند.

همچنین شبکه های اجتماعی در زمینه راه اندازی پویش های محیط زیستی مانند پاکسازی طبیعت، نه به پلاستیک یا کاشت درخت با ایجاد موج مثبت، مردم را ترغیب به همکاری در این پویش ها می نمایند.

تلویزیون با پخش مستندات حیات وحش و گونه های در حال انقراض و به نمایش گذاشتن ویژه برنامه ها و مصاحبه ها در مورد مشکلات محیط زیستی و بررسی جوانب و ارائه راه حل می تواند موجب افزایش آگاهی زیست محیطی در جامعه شود.

رسانه های چاپی مانند روزنامه ها و مجلات نیز با ارائه مقالات زیست محیطی و اختصاص ستون جداگانه به آن مطالب نقش جدی در بررسی مسائل، آموزش و آگاه سازی مردم نسبت به سلامت محیط زیست و حفاظت از منابع طبیعی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *