نفس های طبیعت هرمز به شماره افتاد

سال هاست مشکل پسماند، طبیعت بکر و زیبای هرمز را با بحران روبرو کرده است و از عوامل اصلی آن می توان به رفتار برخی از گردشگران، سیستم معیوب جمع آوری زباله و عدم وجود سایت پسماند اشاره کرد.

حجم زیاد ورود گردشگر به جزیره هرمز و عدم وجود زیرساخت مناسب در خصوص مدیریت پسماند، جان طبیعت زیبای این جزیره را به خطر انداخته و باعث آلودگی آب، خاک و هوا شده و متاسفانه مناطق بکر و جاذبه های گردشگری هرمز مملوء از انواع پسماند از قبیل بطری ها و شیشه های نوشیدنی، کیسه های رها شده، پوست تخمه، ته سیگار و… شده است.

گردشگری و محیط زیست همواره ارتباط نزدیکی با هم دارند و در صورتیکه گردشگری با رعایت قوانین و فرهنگ حضور در طبیعت همراه باشد، قطعا آسیب کمتری به محیط زیست وارد می شود.

از طرفی، ‌‌سرریز شدن سطل های زباله در سراسر جزیره، تجمع پسماندها در اطراف سطل ها، جولان مگس ها در آن محیط ها، فعالیت غیر بهداشتی و غیر اصولی زباله گردها در محل تجمع زباله ها و احتمال انتقال بیماری، همه و همه نشانگر سیستم معیوب حمل و نقل و جمع آوری زباله در جزیره هرمز می باشد و چهره آن را نازیبا کرده است.

در جزیره هرمز مکانی به عنوان سایت پسماند برای تفکیک و پردازش پسماندها وجود ندارد و تجمع زباله ها در محلی که قبلا زیستگاه حیوانات بوده، خانه امن گونه های زیستی جزیره مانند آهوها و مناظر زیبای آن را تهدید می کند؛ همچنین بخشی از زباله های دپو شده به جای دفع بهداشتی و اصولی، سوزانده شده و دود ناشی از آن ها موجب تولید گازهای سمی و آلودگی هوا می شود؛ با ادامه این مسائل متاسفانه تا چند وقت دیگر نگین خلیج فارس زیر بار زباله نفس نمی کشد.

وجود سایت پسماند و خط تفکیک زباله، آموزش شهروندان و گردشگران در خصوص کاهش تولید پسماند، آموزش و ترویج فرهنگ طبیعت گردی گردشگران، فرهنگسازی تفکیک پسماند تر و خشک از مبدا، تبلیغات هدفمند برای حفظ محیط زیست، برگزاری پویش های نریختن زباله در طبیعت به شکل خلاقانه، وضع قوانین زیست محیطی برای گردشگران از مواردی هستند که علاوه بر بهبود وضعیت موجود مدیریت پسماند، موجب ارتقاء سطح فرهنگ زیست محیطی و افزایش اشتغالزایی برای ساکنین جزیره نیز می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *